Historia szkoły

Jesteś tu: » Z życia szkoły - rok szkolny 2020/2021 » Szkoła podstawowa » Historia szkoły

HISTORIA NASZEJ SZKOŁY

Początek istnienia szkoły w Walichnowach to rok 1913. Początkowo mieściła się

w prywatnym budynku. Była to szkoła trzyoddziałowa, a od 1917 roku podniesiono stopień organizacyjny szkoły do sześcioklasowej.

Wrzesień 1939 roku- wybuch drugiej wojny światowej przynosi naszej wsi, jak całemu krajowi- ciemną noc okupacji oraz zniszczenia. Podczas działań wojennych w tymże roku prawie połowa wsi zostaje spalona. Niemcy prześladują Polaków, szczególnie inteligencję. Zostaje aresztowany kierownik miejscowej szkoły pan Kazimierz Kłobut, najpierw osadzony w Radogoszczy, następnie przewieziony do Dachau i tam kończy życie.

W czasie okupacji inwentarz szkoły zostaje rozgrabiony, nie ocalały też akta szkoły. W miejscowej szkole uczą się niemieckie dzieci, natomiast nasze polskie pozbawione są nauki, a wiele z nich od najmłodszych lat pracuje u Niemców.

W 1945 roku Walichnowy odzyskują wreszcie niepodległość. Organizuje się pracę

w szkole, którą rozpoczęła pani Weronika Bogdańska oraz nauczycielki: Janina Zygmuntówka i Janina Głowińska. Po kilku miesiącach pracy Weronika Bogdańska przenosi się do pracy w Wieluniu, a kierownikiem szkoły zostaje pan Józef Bułaczyński. W tym czasie szkoła mieści się w drewnianym budynku sprzed wojny.

W dniu 1 września 1957 roku szkoła zostaje przeniesiona do pałacu, który został odbudowany po pożarze z 1945 roku.

3 maja 1990 roku w miejscowej szkole odbyła się uroczystość nadania jej imienia: „32 Eskadry Rozpoznawczej Lotnictwa Armii Łódź".

1 września 2002 roku szkoła podstawowa zostaje przeniesiona do nowego budynku. Obecnie w budynku tym znajduje się również przedszkole i gimnazjum.  Od września 2010 roku wszystkie 3 placówki wchodzą w skład Zespołu Szkół w Walichnowach.