statystyki
  • Odwiedziło nas: 316780 osób
  • Do końca roku: 189 dni
  • Do wakacji: 0 dni
newsletter

Patron szkoły

Historia poległych pilotów


3 IX 1939 r. o godz. 7.30 z lotniska Sokolniki (koło Ozorkowa) wystartował samolot PZL P23 „Karaś" w składzie:

pilot kpr.  Edward Kościelny,

strzelec pokładowy kpr. Henryk Dubisz

oraz obserwator ppor. Ludwik Dembek

 

Maszyna wchodząca w skład 32 Eskadry Rozpoznawczej z Poznańskiego Pułku Lotniczego otrzymała rozkaz wykonania kolejnego zadania bojowego- wyszukania obwodów nieprzyjaciela w rejonie Sieradz- Błaszki- Wieluń. Nad wsią Walichnowy Polacy zaatakowali z lotu niemiecką kolumnę. Przy trzecim nalocie samolot został trafiony pociskami przez obronę przeciwlotniczą i runął na ziemię.

 

W listopadzie 1939r. polegli piloci zostali pochowani na miejscowym cmentarzu jako bezimienni bohaterowie. Długie i żmudne zbieranie faktów pozwoliło ustalić ich tożsamości i odnaleźć rodziny poległych.

 

Po 48 latach zdołano ustalić miejsce upadku samolotu. 16.IX.1987r. dokonano ekshumacji zwłok pilotów na polach wsi Prusak. Poszukiwania głównie przez pana Zygmunta Kościelnego, brata poległego członka załogi, potwierdziły przypuszczenia, że zakopane na polu zwłoki spalonych lotników, nie były przewiezione w całości na cmentarz w 1939r. Odkryte szczątki w mogile pozwoliły ustalić, że w całości spoczywał tam przysypany ziemią pilot Edward Kościelny oraz część zwłok ppor. obserwatora Ludwika Dembka. Z tego wynika, że tylko zwłoki kpr. strz. pokładowego Henryka Dubisza i część zwłok ppor. obser. Dembka spoczywają na cmentarzu od 1939r. Wydobycie na światło dzienne całej prawdy o tragedii załogi „Karasia" stało się wzruszającym wydarzeniem dla wielu zainteresowanych tajemniczą mogiłą nieznanych lotników, szczególnie dla ówczesnej dyrektor szkoły p. Zofii Borek, która była bardzo zaangażowana w poszukiwania.

 

16.X.1987r. z honorami wojskowymi piloci zostali pochowani w 32 kwaterze eskadry rozpoznawczej na Cytadeli Poznańskiej. Piloci zostali pośmiertnie odznaczeni medalami „Za udział w wojnie obronnej 1939 r"

 

3 maja 1990 r. w Szkole Podstawowej w Walichnowach odbyła się uroczystość nadania jej imienia; „32 Eskadry Rozpoznawczej Lotnictwa Armii Łódź"

Galerie

Opracowanie: szkolnastrona.pl