Gminne obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej

Jesteś tu: » Z życia szkoły - rok szkolny 2019/2020 » Gminne obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej

Gminne obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej

3 września w naszej szkole miały miejsce Gminne obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji ofiar wojny.

Następnie uczestnicy nabożeństwa udali się na cmentarz. Tam w asyście pocztów sztandarowych szkół i jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych,  delegacje złożyły wiązanki kwiatów na grobie lotników, którzy zginęli 3 września 1939 roku. Dalsza część obchodów miała miejsce w  Szkole Podstawowej im. 32 Eskadry Rozpoznawczej Lotnictwa Armii Łódź

w Walichnowach. Uroczystość szkolną rozpoczął uczeń klasy VII Kacper Żóraw, przedstawiając  referat dotyczący wydarzeń sprzed 80 lat. Zebrani z wielką uwagą i wzruszeniem wysłuchali  także części artystycznej. Słowa recytowanych wierszy oraz śpiewanych  przez  naszą absolwentkę, Weronikę Kowalczyk, pieśni patriotycznych nawiązywały do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w naszym kraju po wybuchu  wojny. Mówiły one  o niezwykłej odwadze i męstwie naszych rodaków, którzy nie wahali się oddać swego życia za Ojczyznę. Zasługują oni na wieczną pamięć i szacunek, ponieważ to dzięki nim żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Dla zebranych   była to  niezwykle cenna lekcja historii przypominająca, że wolność została okupiona krwią milionów Polaków, często zwykłych jak my, obywateli. Młode pokolenie w trakcie takich wyjątkowych uroczystości ma szansę  poznać  tragiczne, ale i bohaterskie wydarzeniach z naszych dziejów, by tym samym kształtować poczucie patriotyzmu i pamięci narodowej.

Uroczystość została przygotowana pod kierunkiem: p. Iwony Szkudlarek, p. Barbary Strzęciwilk i p. Renaty Pawlaczyk.

Dziękujemy naszym uczniom oraz  tegorocznym absolwentom za zaangażowanie i poświęcenie wakacyjnego czasu na przygotowania do uroczystościJ