VII Marsz Pamięci Szlakiem Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej

Jesteś tu: » Z życia szkoły - rok szkolny 2019/2020 » VII Marsz Pamięci Szlakiem Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej

VII Marsz Pamięci Szlakiem Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej

W piątek 20 września uczniowie klasy VIII wzięli udział w VII Marszu Pamięci Szlakiem Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej.

Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury w Czastarach oraz Stowarzyszenie Historyczne ,,Gloria Victis" Celem marszu było przypominanie młodzieży historii naszego regionu. Trasa przebiegała wzdłuż szlaku, którym kiedyś przechodzili powstańcy styczniowi. W 1919 roku maszerował nim Pułk Strzelców Bytomskich, a w 1939 roku także Wieluńskie Bataliony Obrony Narodowej.
Na koniec marszu, w miejscowości Krajanka odbyła się inscenizacja nawiązująca do wydarzeń z 23 czerwca 1919 roku, które miały miejsce w Wieruszowie. Pierwszy Pułk Strzelców Bytomskich stoczył tam bitwę graniczną z Grenzschutzem niemieckim.W czasie tej bitwy, w wyniku ostrzału artyleryjskiego, został zniszczony zamek w Wieruszowie.