Wycieczka rowerowa klasy VIII- "Miejsca pamięci narodowej w naszym regionie"

Jesteś tu: » Z życia szkoły - rok szkolny 2019/2020 » Wycieczka rowerowa klasy VIII- "Miejsca pamięci narodowej w naszym regionie"

Wycieczka rowerowa klasy VIII- "Miejsca pamięci narodowej w naszym regionie"

"Przechodniu! Pochyl czoło przed tym miejscem,

które uświęcone krwią wylaną o wolność Polski."

17 października 2019 roku uczniowie klasy VIII, pod opieką p. Agnieszki Gnych i p. Marzeny Ogorzelskiej wyruszyli na wycieczkę rowerową na trasie Walichnowy- Sokolniki- Bagatelka- Stary Ochędzyn- Przywory- Krajanka- Czastary- Walichnowy. Trasa wycieczki została tak zaplanowana aby zobaczyć jak najwięcej miejsc pamięci narodowej w naszym regionie.

Uczestnicy wycieczki odwiedzili miejsca związane z powstaniem styczniowym tj.: grób powstańca styczniowego Glieda na starym cmentarzu w Sokolnikach, kapliczkę w Starym Ochędzynie, upamiętniającą miejsce potyczki powstańców oraz krzyż powstańczy, znajdujący się na najwyższym wzniesieniu Powiatu Wieruszowskiego, w okolicach wsi Przywory- Góra Szklarka.

Uczniowie zostali również zapoznani z historią drewnianego kościoła p.w. Św. Anny z XV/XVI w. w Starym Ochędzynie, najstarszego w powiecie wieruszowskim oraz historią obeliska upamiętniającego poległych polskich żołnierzy, którzy zginęli w okolicach Krajanki 1 września 1939r.

Ostatnim punktem programu wycieczki był zasłużony posiłek w pizzerii. Uczniowie pokonali około 32 km,  odwiedzając wiele urokliwych miejsc, pozwalających na chwilę prawdziwego relaksu i zadumy.

Była to wspaniała i niezapomniana lekcja historii.